Bezpieczny rowerzysta!

0
Noś kask rowerowy i bądź bezpiecznym rowerzystą ! Nie zapominaj o oświetleniu oraz o zasadach ruchu drogowego. Pamiętaj twoje bezpieczeństwo to również bezpieczeństwo innych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 przykazań bezpiecznego rowerzysty:

 

 1. Zawsze przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu.

Szczególnie po długiej przerwie od jazdy przegląd roweru jest bardzo ważny. Odsyłam do wpisu o tym jak przygotować rower do sezonu 😉

 1. Noś kask !

Kask zabezpiecza czaszkę w przypadku niebezpiecznych zdarzeń na drodze. To najważniejszy element ochrony, o którym nie powinni zapominać ani dorośli, ani dzieci.

 1. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu i zachowaj szczególną ostrożność.
 2. Dobre oświetlenie to podstawa !

Obowiązkowe oświetlenie rowerowe to co najmniej jedno białe lub żółte światło przednie i co najmniej jedno światło tylne w kolorze czerwonym. W ciągu dnia, gdy widoczność jest dobra, nie musisz korzystać z tych świateł, a nawet mogą one być zdemontowane. Jednak po zmroku i w czasie słabej widoczności musisz je włączyć.

 1. Widoczność = bezpieczeństwo

W tym celu oprócz stosowania oświetlenie, warto wyposażyć rower w odblaskowe opaski lub gadżety. Bez dwóch zdań warto, aby tyle światło ustawiać w trybie pulsacyjnym - znacznie poprawia naszą widoczność i pozwala odróżnić się od stałego światła lamp samochodowych. Przedniego światła lepiej używać w trybie ciągłym. Pozwoli to lepiej ocenić innym uczestnikom ruchu w jakiej odległości się znajdujesz i zapewni Ci ono lepsze oświetlenie drogi przed tobą.  Dobrym rozwiązaniem są dwa światła przednie: jedno w trybie pulsacyjnym dla przyciągnięcia uwagi i odróżnienia, drugie w trybie ciągłym. Bardzo istotna jest również odzież. Odblaskowe elementy na ubraniach to doskonały sposób na poprawę widoczności rowerzysty !

 1. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie manewry.

Inni uczestnicy ruchu drogowego muszą zostać poinformowani o tym, że planujesz skręcić czy wykonać inny manewr. Rowerzyści sygnalizują skręt poprzez wyciągnięcie ręki — prawej lub lewej w zależności od tego, w którą stronę chcą skręcić.

 1. Bądź skupiony na jeździe.

Nie rozpraszaj się, słuchając muzyki, czy rozmawiając przez telefon. Kiedy jedziesz na rowerze, nie powinieneś mieć założonych słuchawek, gdyż możesz nie usłyszeć klaksonu lub nadjeżdżającego pojazdu. Dla własnego bezpieczeństwa miej oczy i uszy zawsze w pełnej gotowości.

 1. Korzystaj ze ścieżek i ulic. Unikaj chodnika.

Przepisy dokładnie określają jakimi drogami i w jakich sytuacjach mogą poruszać się rowerzyści. Jeżeli masz taką możliwość zawsze korzystaj ze ścieżek rowerowych. Kiedy jest to niemożliwe skorzystaj z ulicy, ale pamiętaj aby zachować ostrożność. Warto zwrócić uwagę na to, że powstaje coraz więcej jednokierunkowych kontrapasów! W takim przypadku słowo „kierunek” jest kluczowe: nie jedziemy pod prąd, lecz jezdnią, w odpowiednim kierunku!

Pamiętaj, że chodnik jest dla pieszych! Jazda na rowerze po chodniku jest dopuszczona zaledwie w kilku – wyjątkowych – przypadkach:

 • opiekujemy się jadącym na rowerze dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat,
 • podczas złej pogody (śnieg, ulewa, gołoledź, bardzo silny wiatr czy mgła),
 • są spełnione jednocześnie takie trzy warunki: chodnik ma co najmniej 2 m szerokości,
 • na jezdni dozwolony jest ruch szybszy niż 50 km/h oraz nie ma drogi dla rowerów,
 1. Utrzymuj taką prędkość jazdy, która pozwoli Ci zapanować nad rowerem.
 2. Jeździj rowerem zawsze kiedy masz taką możliwość. Pamiętaj, że nie tylko dbasz o formę i swoje zdrowie, ale też zmniejszasz emisję spalin. Jazda na rowerze jest eko !

Pliki (1)

 • D24F443A-65E6-4273-9749-A1A79E297449.png

  bezpieczny rowerzysta to rowerzysta świadomy swojego miejsca w ruchu drogowym i przestrzegający zasad. To taki który zwraca uwagę na odpowiednie oświetlenie, swoją widoczność oraz noszenie kasku. Bądź bezpieczny na rowerze !

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl